bokbuss

turlista, toppbild

Tidtabell hösten 2019

Bussturlista hösten 2019

 

Vill du se hållplatserna på en karta, klicka här. 

Klicka här om du vill se tidtabellen som pdf

 

MÅNDAGAR
Alla udda veckor – start vecka 33
Väster Råby gård...........................................15.40–16.05
Kärsta............................................................16.20–17.00
Orresta, vid skolan........................................17.05–17.35
Råby gård......................................................17.50–18.10
Irsta, vid macken..........................................18.25–19.30


Alla jämna veckor – start vecka 34
Björskogens seniorboende..........................14.30–15.00
Irsta, vid macken.........................................15.15–16.45
Olsta............................................................16.55–17.10
Kusta............................................................17.15–17.30
Harkie..........................................................17.45–18.15
Gäddeholm, Ängsvägen...............................18.45–20.00


Förskoleturer – öppet för alla!
Måndag 26 aug, 23 sep, 21okt, 18 nov
Kungsbyns fsk...............................................08.30–08.50
Orresta fsk....................................................09.05–09.25
Tortuna fsk....................................................09.55–10.25
Bergakottens fsk, Berga................................10.40–11.05


Måndag 2 sep, 30 sep, 28 okt, 2 dec
Håkantorps fsk..............................................08.30–09.10
Trädkronan, Skälby.......................................09.15–09.35
Busbolaget, Giresta......................................10.00–10.30
Kvicksunds fsk...............................................10.45–11.15


Måndag 9 sep, 7 okt, 4 nov, 9 dec
Vallbys förskolor, Vallby C, Paletten..............08.30–09.30
Minihopp, Brottberga...................................09.40–10.00
Pettersbergs förskolor,
Pettersbergsskolans parkering......................10.20–10.50


Måndag 16 sep, 14 okt, 11 nov, 16 dec
Dingtuna fsk.................................................08.30–09.10
Busvisslans fsk, Dingtuna..............................09.20–09.40
Grindstugans fsk, Lospånga..........................10.00–10.20
Erikslunds fsk................................................10.40–11.10


TISDAGAR
Alla udda veckor – start vecka 33
Lövsta...........................................................16.00–16.15
Örtagården, återvinningen...........................16.30–17.20
Enhagen, vid förskolan.................................17.30–18.00
Tidö-Lindö, busshållplatsen......................... 18.15–18.45
Barkarö bygata 133.......................................19.00–20.00


Alla jämna veckor – start vecka 34
Lillhärad, kyrkan...........................................15.20–15.40
Horn.............................................................16.10–16.40
Kvicksund, Båtsam........................................17.10–17.50
Dingtuna Centrum........................................18.05–19.00


Förskoleturer – öppet för alla!
Tisdag 27 aug, 24 sep, 22 okt, 19 nov
Bifrostens fsk, Irsta.......................................08.30–09.10
Idavallens fsk, Irsta.......................................09.15–09.35
Irsta kyrka.....................................................09.55–10.35


Tisdag 3 sep, 1 okt, 29 okt, 26 nov
Hamregården och Piggelin,
Metspögatan 2............................................08.30–09.10
Emilia öst, Lidls parkering.............................09.15–09.45
Talltorps fsk..................................................10.10–10.40
Lillhamra fsk.................................................10.45–11.05


Tisdag 10 sep, 8 okt, 5 nov, 3 dec
Hammarby fsk..............................................08.30–09.00
Vetterslunds fsk............................................09.05–09.25
Gäddeholms fsk............................................10.00–10.30
Lekbacken, Kärrbo........................................10.55–11.15


Tisdag 17 sep, 15 okt, 12 nov, 10 dec
Nordanby fsk................................................08.30–09.20
Brevduvans fsk, Gideonsberg.......................09.25–09.50
Bellmansgårdens fsk, Skallberget.................10.10–10.30
Villa Utsikten, Rocklunda..............................10.45–11.15


TORSDAGAR
Alla udda veckor – start vecka 33
Kinsta gård....................................................15.10–15.30
Backa............................................................15.45–16.00
Ulvsta............................................................16.40–17.00
Munga, Sandstensvägen...............................17.15–17.45
Hökåsen, affären..........................................18.00–19.15


Alla jämna veckor – start vecka 34
Hökåsen, affären..........................................15.30–16.10
Blomstergatan..............................................16.40–17.10
Vallby centrum.............................................17.20–18.00
Rönnby Centrum..........................................18.15–18.45


Förskoleturer – öppet för alla!
Torsdag 29 aug, 26 sep, 24 okt, 21 nov
Lövuddens fsk...............................................08.30–09.00
Enhagens fsk.................................................09.05–09.25
Lövängens fsk...............................................09.45–10.15
Barkarö förskolor, vid Barkaröskolan............10.20–10.50
Örtagårdens fsk............................................11.05–11.25


Torsdag 5 sep, 3 okt, 31 okt, 28 nov
Rönnby fsk....................................................08.30–09.15
Åkesta fsk.....................................................09.25–09.45
Fsk Olympica, Haraker..................................10.15–10.35
Romfartuna fsk.............................................10.55–11.25


Torsdag 12 sep, 10 okt, 7 nov, 5 dec
Fyrtornets fsk, Lillåudden.............................08.30–08.50
Rundelns fsk, Skallberget..............................09.00–09.20
Hökåsens fsk.................................................10.00–10.30
Arkens fsk, Hökåsen.....................................10.35–10.55
Isbjörnens fsk, Hökåsen................................11.00–11.15


Torsdag 19 sep, 17 okt, 14 nov, 12 dec
Bjurhovdasmyckets fsk,................................08.30–09.10
Boken och Ekots fsk, Altunaplatsen..............09.20–09.50
Emaus fsk, Emausskolans parkering.............10.15–10.35
Kolibri fsk, Generatorsgatan.........................10.40–11.00

 

________________________________________________________________________________

Bokbussen kör inga turer på röda dagar.

Dag före röd dag avslutas turen senast kl.17.00.

Bokbussen kör fram till 19:e december 2019.

Ändrade tider hittar du på www.bibliotek.vasteras.se

 

På gång

Bokbussens nystart 2020!
Under hösten 2019 drar vi igång vårt utvecklingsarbete inför att vi får vårt nya mobila bibliotek i januari 2020. Vi är därför intresserade av att komma i kontakt med arrangörer, föreningar, organisationer som verkar på landsbygden runt Västerås. Vi kommer gärna ut och berättar om vår verksamhet. Är ni intresserade av att få en egen bokbusshållplats eller av att samarbeta kring andra typer av aktiviteter? Kontakta oss gärna!

Vill du ha en bokbusshållplats nära dig?
Bokbussen besöker platser där de boende har långt till närmsta bibliotek, och vill hela tiden uppdatera sin turlista för att vara tillgänglig för alla kommunens invånare. Bor du på en plats där du och dina grannar skulle vilja ha en bokbusshållplats? Kontakta oss gärna via mejl och lämna en intresseanmälan.

Bokbussens utökade förskoleturer
Redan under hösten 2019 bygger vi ut våra turer och lägger till ett tiotal nya förskolehållplatser. De är alla öppna hållplatser som även andra kan besöka.

Kontakta oss för info och bokningar
Catarina Edén, bibliotekarie, 021-39 46 66
Elina Garp, bibliotekarie, 021-39 46 57
E-post: bokbussen.stadsbibliotek@vasteras.se

Övrig information
Bibliotekets kundtjänst, 021-39 46 01
www.bibliotek.vasteras.se
www.facebook.com/vasterasstadsbibliotek
www.instagram.com/vasterasbokbuss

 

 

 

 

Sök

theme-footer