Hoppa till innehåll

kontakta oss, toppbild

Just nu går det inte att ringa till oss.

Just nu går det inte att ringa till oss på Västerås stadsbibliotek. Västerås stads leverantör av mobiltjänster har för närvarande stora driftstörningar. Detta påverkar både in- och utgående telefonsamtal. Under tiden når du oss via mail. stadsbibliotek@vasteras.se

Adresser till våra bibliotek

Här hittar du adresser till våra bibliotek och kontaktuppgifter till personal med särskilda ansvarsområden. 

Huvudbiblioteket
Besöksadress: Biskopsgatan 2 

[stadsbibliotek@vasteras.se]
Kundtjänst: 021-39 46 01

Postadress:
Västerås stad
Stadsbiblioteket
721 87 Västerås

Leveransadress för gods:
Engelbrektsgatan 3-5,
722 16 Västerås

PROGRAM/UTSTÄLLNINGAR
Dag Hedberg
021-39 46 13
dag.hedberg@vasteras.se

FASTIGHETSTEKNIKER
Göran Thorsell
021-39 46 26
goran.thorsell@vasteras.se

FJÄRRLÅN
Anngerd Thegel, Jörgen Boman
021-39 46 27, 021-39 46 14

fjarrlan.stadsbibliotek@vasteras.se

Fjärrlån, andra bibliotek, kontakta:
Christer Söderqvist
021-17 61 26

TIDNINGAR OCH TIDSKRIFTER
Pascale Ruault-Kaddani
021-39 46 55
pascale.ruault.kaddani@vasteras.se

Barninformation
[barninfo.stadsbibliotek@vasteras.se]

 
 
 

Bokbussen
021-39 80 64
[bokbussen.stadsbibliotek@vasteras.se]

021-39 80 64
[backby.bibliotek@vasteras.se

Råby bibliotek
021-39 80 62
[raby.bibliotek@vasteras.se]

Skiljebo bibliotek
021-39 46 91
[skiljebo.bibliotek@vasteras.se]

Viksängs bibliotek
021-39 46 89
[viksang.bibliotek@vasteras.se]

Önsta-Gryta bibliotek
021-39 43 25
[onsta-gryta.bibliotek@vasteras.se]

Vi som arbetar på huvudbiblioteket:

LEDNINGSGRUPPEN

Niclas Lindberg 
Bibliotekschef
021-39 46 35

niclas.lindberg@vasteras.se

Karin Ramnerö
Avdelningschef
021-39 46 40

karin.ramnero@vasteras.se


Irja Holtter
Avdelningschef
021-39 46 70

Irja.Holtter@vasteras.se

Isabel Borras
Avdelningschef
021-39 46 23

isabel.borras.auli@vasteras.se

Åsa Goos
Avdelningschef
021-39 46 29
asa.goos@vasteras.se

BARNS LÄSNING OCH SPRÅKUTVECKLING

Elin Harryson
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
 
021-39 46 93
elin.harryson@vasteras.se

Johannes Bergström 
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
021-39 46 60

johannes.bergstrom@vasteras.se

Maria Westin
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
021-39 46 51
maria.westin2@vasteras.se

Ulrika von Knorring 
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
021-39 46 81
ulrika.von.knorring@vasteras.se

Annika Simms
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
021-39 46 32
annika.simms@vasteras.se

KUNSKAPSFÖRMEDLING OCH SAMLINGAR

Jörgen Boman 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur; fjärrlån
021-39 46 14

jorgen.boman@vasteras.se

Anngerd Thegel 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur; fjärrlån
021-39 46 27

ann-gerd.thegel@vasteras.se

Charlotta Falk 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 77

charlotta.ericson.falk@vasteras.se

Pascale Ruault-Kaddani 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 55

pascale.ruault.kaddani@vasteras.se


Stiftsbiblioteket

Pia Letalick 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur
021-39 46 46

pia.carina.letalick.rinaldi@vasteras.se

Henrik Johansson 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur
021-39 46 67

henrik.johansson@vasteras.se


Västmanlandssamlingen

Eva Matsson
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur
021-39 46 15

eva.matsson@vasteras.se


IT OCH SYSTEM


Karl Göransson
Bibliotekarie
Informationsdisken, IT-center
021-39 46 50

karl.goransson@vasteras.se

Katarina Eriksson
Pedagog
Informationsdisken, IT-center; Läs- och skrivstugan
021-39 46 33

katarina.eriksson@vasteras.se

Camilla Vesterlund
Bibliotekarie
Informationsdisken, IT-center
021-39 46 85
camilla.vesterlund@vasteras.se

Shorash Alhassan 
Språkguide
Informationsdisken, IT-center
021-39 46 09 

shorash.alhassan@vasteras.se

Houshnk Khalil Cheikhi
Språkguide
Informationsdisken, IT-center
021-39 46 06

houshnk.khalil.cheikhi@vasteras.se


LITTERATUR OCH LÄSNING

Anna Duberg 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 11

anna.duberg@vasteras.se

Åse Ström
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 76

ase.strom@vasteras.se

Åsa Eliasson
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 74

asa.marie.eliasson@vasteras.se


PRIORITERADE GRUPPER / BOKEN KOMMER

Hanna Jenssen
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 72

hanna.jenssen@vasteras.se

Maria Hedberg
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 75

liv.maria.hedberg@vasteras.se

Lena Centerskog Larsson
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik. Boken kommer.
021-39 46 54

lena.centerskog.larsson@vasteras.se


FRI ÅSIKTSBILDNING

Dag Hedberg 
Bibliotekarie
Torget; programverksamhet
021-39 46 13

dag.hedberg@vasteras.se

Fredrik Cattani 
Koordinator
Torget; webbansvarig
021-39 46 73

fredrik.eklov.cattani@vasteras.se

Jesper Zels
Musikkoordinator
Torget; programverksamhet
021-39 46 44
jesper.zels@vasteras.se

Desirée Storm 
Koordinator
Torget; programverksamhet barn
021-39 46 20

desiree.storm@vasteras.se

Peter Ågren  
Kommunikatör
021-39 46 12

peter.agren@vasteras.se



SPRÅKGUIDER


Rasheh Sadr Ashkevari
021-39 46 04
rasheh.sadr.ashkevari@vasteras.se


Shorash Alhassan 
021-39 46 09 
shorash.alhassan@vasteras.se


Houshnk Khalil Cheikhi
021-39 46 06
houshnk.khalil.cheikhi@vasteras.se



ADMINISTRATION


Marita Johansson
021-39 46 56
marita.elisabeth.johansson@vasteras.se



CIRKULATION

Maria Lundström Jonsson
Bibliotekarie
021-39 46 43
maria.lundstrom.jonsson@vasteras.se



Maryam Karimi 
Biblioteksassistent
021-39 46 48

maryam.karimi@vasteras.se


Royne Mothén
Biblioteksassistent
021-39 46 18

royne.mothen@vasteras.se


AnnSofie Fransson
Biblioteksassistent
021-39 46 52

ann-sofie.fransson@vasteras.se



Lena Andersson 
021-39 46 28 
lena2.andersson@vasteras.se



Maria Ivanova
021-39 46 45 
maria.ivanova@vasteras.se



Sirpa Lilleberg
021-39 46 31
sirpa.lilleberg@vasteras.se



Mikael Grönroos 
021-XX XX XX
mikael.anders.gronroos@vasteras.se
Just nu går det inte att ringa till oss.Just nu går det inte att ringa till oss på Västerås stadsbibliotek. Västerås stads leverantör av mobiltjänster har för närvarande stora driftstörningar. Detta påverkar både in- och utgående telefonsamtal. Under tiden når du oss via mail. stadsbibliotek@vasteras.se