Hoppa till innehåll

 

 

HUVUDBIBLIOTEKET

Besöksadress:
Biskopsgatan 2
722 11, Västerås

Leveranssadress:
Engelbrektsgatan 3-5
722 16, Västerås


Tel: 021-39 46 01
Mejl: stadsbibliotek@vasteras.se

PERSONAL 

LEDNINGSGRUPPEN

Niclas Lindberg 
Bibliotekschef
021-39 46 35

niclas.lindberg@vasteras.se


Karin Ramnerö
Avdelningschef
021-39 46 40

karin.ramnero@vasteras.se

 

Irja Holtter
Avdelningschef
021-39 46 70

Irja.Holtter@vasteras.se


Isabel Borras
Avdelningschef
021-39 46 23

isabel.borras.auli@vasteras.se

 

Åsa Goos
Avdelningschef
021-39 46 29
asa.goos@vasteras.se

 


BARNS LÄSNING OCH SPRÅKUTVECKLING

Elin Harryson
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
 
021-39 46 93
elin.harryson@vasteras.se
 

Annika Simms
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
021-39 46 32
annika.simms@vasteras.se
 

Tinalina Karlsson Glöde
Bibliotekarie
Informationsdisken, barn- och ungdomsbiblioteket
021-39 46 30
[tina.lina.karlsson.glode@vasteras.se]

 

Linda Henriksson
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 27
linda.henriksson@vasteras.se




KUNSKAPSFÖRMEDLING OCH SAMLINGAR

Karl Göransson
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur; inköp
021-39 46 50

karl.goransson@vasteras.se

Jörgen Boman 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur; fjärrlån
021-39 46 14

jorgen.boman@vasteras.se

Charlotta Falk 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik; inköp
021-39 46 77

charlotta.ericson.falk@vasteras.se

Pascale Ruault-Kaddani 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 55

pascale.ruault.kaddani@vasteras.se


STIFTSBIBLIOTEKET

Pia Letalick 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur
021-39 46 46

pia.carina.letalick.rinaldi@vasteras.se

Henrik Johansson 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur
021-39 46 67

henrik.johansson@vasteras.se


Västmanlandssamlingen

Eva Matsson
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för facklitteratur
021-39 46 15

eva.matsson@vasteras.se


IT OCH SYSTEM


Katarina Eriksson
Läs- och skrivtekniker
Informationsdisken, IT-center; Läs- och skrivstugan
021-39 46 33

katarina.eriksson@vasteras.se

Shorash Alhassan 
Språkguide
Informationsdisken, IT-center
021-39 46 09 

shorash.alhassan@vasteras.se

Houshnk Khalil Cheikhi
Språkguide
Informationsdisken, IT-center
021-39 46 06

houshnk.khalil.cheikhi@vasteras.se


LITTERATUR OCH LÄSNING

Anna Duberg 
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 11

anna.duberg@vasteras.se

Åse Ström
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 76

ase.strom@vasteras.se

Åsa Eliasson
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 74

asa.marie.eliasson@vasteras.se


PRIORITERADE GRUPPER / BOKEN KOMMER

Hanna Jenssen
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 72

hanna.jenssen@vasteras.se

 

Maria Westin
Bibliotekarie
Informationsdisken, avdelningen för skönlitteratur och musik
021-39 46 51
maria2.westin@vasteras.se



FRI ÅSIKTSBILDNING

Dag Hedberg 
Bibliotekarie
Torget; programverksamhet
021-39 46 13

dag.hedberg@vasteras.se

Fredrik Cattani 
Biblioteksassistent
Torget; webbansvarig
021-39 46 73

fredrik.eklov.cattani@vasteras.se

Jesper Zels
Musikkoordinator
Torget; programverksamhet
021-39 46 44
jesper.zels@vasteras.se

Desirée Storm 
Bibliotekspedagog
Torget; programverksamhet barn
021-39 46 20

desiree.storm@vasteras.se

Peter Ågren  
Kommunikatör
021-39 46 12

peter.agren@vasteras.se



SPRÅKGUIDER


Shorash Alhassan 
021-39 46 09 
shorash.alhassan@vasteras.se


Houshnk Khalil Cheikhi
021-39 46 06
houshnk.khalil.cheikhi@vasteras.se



FASTIGHET

Göran Thorsell
Fastighetstekniker
021-39 46 26

goran.thorsell@vasteras.se

 

ADMINISTRATION


Marita Johansson
021-39 46 56
marita.elisabeth.johansson@vasteras.se



CIRKULATION

Maria Lundström Jonsson
Bibliotekarie
021-39 XX XX
maria.lundstrom.jonsson@vasteras.se



Maryam Karimi 
Biblioteksassistent
021-39 46 48

maryam.karimi@vasteras.se


Royne Mothén
Biblioteksassistent
021-39 46 18

royne.mothen@vasteras.se


AnnSofie Fransson
Biblioteksassistent
021-39 46 52

ann-sofie.fransson@vasteras.se



Lena Andersson 
021-39 46 28 
lena2.andersson@vasteras.se



Maria Ivanova
021-39 46 45 
maria.ivanova@vasteras.se



Sirpa Lilleberg
021-39 46 31
sirpa.lilleberg@vasteras.se



Mikael Grönroos 
021-39 46 36
mikael.anders.gronroos@vasteras.se